ŠKOLSKY PSYCHOLÓG

        • Ako prežiť Vianoce?

        • Opäť sa nachádzame v období, ktoré je chaotické, neprehľadné, plné vnemov a podnetov, s ktorými si možno mnohí z nás nedokážu hneď na prvú poradiť. Síce sa ich snažíme všemožnými spôsobmi filtrovať, no nie vždy to nutne aj funguje.

          Vianoce sú síce nádherným sviatkom tých stále omieľaných prianí pokoja, radosti, lásky a rodinného kruhu, ale pre mnohých sú to aj sviatky stresu, tlaku, nestíhania a obáv. My, dospelí, máme sami často problém nejako zdravo sa s celým tým divadlom, ktoré sa začína už pomaly v polovici novembra, vyrovnať.

          O čo ťažšie to potom musí byť pre detskú pozornosť, pamäť a vnímanie, ktoré ešte nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby dokázali všetky tie podnety a vnemy spracovať adaptívnym spôsobom?

          Aby toho nebolo málo k Mikulášom, Santa Klausom, elfom a anjelikom, ktorých deti v týchto týždňoch stretávajú na každom kroku, sa pridávajú aj malé či väčšie darčeky a pozornosti z každej strany. Ako sa v tom dieťa má zorientovať? Ako mu v tom môžeme pomôcť? A aké darčeky sú vlastne pre deti vhodné, ak majú mať pridanú hodnotu?

          Byť tu a teraz

          Na konci tohto článku uvádzam pár tipov na vhodné vianočné darčeky pre deti a adolescentov. Túto tému by som však chcela načrtnúť aj v tejto časti. Najväčší darček, ktorý svojim deťom viete dať, je vaša pozornosť.

          Viem, že je to často opakované klišé, no ja si ho naozaj dovolím zdôrazniť ešte raz.

          Pozornosti nikdy nie je dosť. Nejde len o to, že ste s deťmi v jednej miestnosti alebo spolu pozeráte televízor, je to oveľa viac.

          Strávte s nimi kvalitný čas, naozaj sa im venujte. Dajte preč telefón, prácu, povinnosti a všetko ostatné.

          Pokojne to môže byť aj pri aktivite, ktorá má vianočný nádych. Vyrobte si spoločne ozdoby na stromček alebo na okná, vyrobte spolu vianočné pohľadnice pre starých rodičov, ktoré môžete poslať aj napriek tomu, že bývate neďaleko od nich a pravidelne sa stretávate. Upečte a ozdobte medovníčky, vyrobte vianočný veniec alebo si kľudne pustite tú vianočnú rozprávku, na tom predsa nie je nič zlé. Popri tom budete mať príležitosť dať svojim deťom priestor na rozprávanie a prijímanie vašej pozornosti.

          BYŤ VĎAČNÝ/Á A VEDIEŤ DÁVAŤ

          Všetci vieme, že Vianoce nie sú len o prijímaní darčekov, ale aj o dávaní ďalej, najmä tým, ktorý to potrebujú. Ale ako toto pravidlo uplatňujeme v našich rodinách? Naozaj to tak robíme alebo je to len taká formulka, ktorú používame?

          Naučme svoje deti dávať ďalej. Ak na to máte príležitosť a možnosti, tak to využite. Dnes už máme na výber z mnohých projektov a iniciatív, ktoré sa venujú obdarúvaniu seniorov, detí z detských domovov alebo ľudí z rôznych sociálnych zariadení. Už si len stačí vybrať nejaký konkrétny projekt a konkrétneho človeka, ktorému takto urobíte na Vianoce radosť. Tým, že to deťom naozaj ukážete, dokážete im odovzdať celú pointu Vianoc jednou aktivitou a ešte pri tom môžete uplatniť aj predchádzajúce pravidlo. Spoločne pripravte darček pre niekoho iného. Nebojte sa byť aj osobný, pokojne môžete vyrobiť pohľadnicu alebo nakresliť spolu niečo pekné práve pre seniora, ktorému budete posielať darček. Najlepšie sa totiž deti niečo naučia, ak to vidia u dospelých, ktorí sú práve pre dané dieťa subjektívne veľmi dôležití. A to ste presne vy. Buďte teda dobrým vzorom.

          Vianočná atmosféra, nie vianočné preťaženie

          Rozložte si Vianoce na viac dní. Znie to čudne? Možno áno, Vianoce predsa oficiálne trvajú 3 dni. To je však pre dieťa príliš málo času na príliš veľa vnemov. Rovnako problematická môže byť aj príprava na Vianoce na poslednú chvíľu. Dieťa nie je schopné poňať toľko podnetov, s koľkými sa stretne napríklad pri dlhšom pobyte v nákupnom centre alebo na vianočných trhoch. Samozrejme, že na tieto miesta chcete svoje dieťa zobrať, veď je to súčasť Vianoc alebo vašej rodinnej tradície, a to je úplne v poriadku. Dajte si však  záležať na tom, aby ste mu to dávkovali s dostatočnými rozostupmi. Bude tak mať možnosť všetko spracovať, upokojiť sa a načerpať sily na ďalší zážitok.

          Ako to vyzerá v praxi?

          Ide tu o riziko prílišnej stimulácie zmyslov a kognitívnych funkcií dieťaťa. K tomu samozrejme môže dôjsť aj mimo vianočných sviatkov, takže ide skôr o všeobecné pravidlo: radšej menej ako by ste mali dieťa úplne vyčerpať. Nemyslím tým len fyzické vyčerpanie, pretože jeho známky si väčšina rodičov dokáže všimnúť s predstihom. Skôr som mala na mysli psychické vyčerpanie. Ak dieťa nedostane dostatok času na vstrebanie všetkých vnemov, začne byť preťažené. To sa prejavuje podráždenosťou, ale aj neschopnosťou sústrediť sa alebo hyperaktivitou. Takto si potom ani to nakupovanie, a ani tie trhy, neužijete ani vy a v konečnom dôsledku ani vaše dieťa.

           

          NIE DAJ, ALE DARUJ

          Darčeky sú, samozrejme, asi najväčšou témou tohto obdobia. Všetci to poznáme: „Za každú cenu musí mať niečo pod stromčekom, aj keď nič nepotrebuje alebo nechce, musí! Veď sú predsa Vianoce!“ Aj vy sa stým stretávate? Ako teda predísť tomu, aby dieťa bolo opäť nadmerne prestimulované kopou vecí, ktorú dostane, a pri tom pri niektorých darčekoch strávi naozaj pár minút a už o nich nikdy nezakopne? Vyberajte darčeky, ktoré naozaj majú pre dieťa zmysel. Kľudne ich zadovážte skôr a nechajte tak priestor aj sebe, aby ste sa mohli zamyslieť, čo má naozaj zmysel pre vaše dieťa, a čo naopak nie. Existuje jedno pravidlo o vianočných darčekoch, ktoré sa mne osobne veľmi páči. Ak chcete obdarovať dieťa viacerými darčekmi, mali by to byť tak štyri veci:

          • Vec, ktorú dieťa naozaj chce;
          • Vec, ktorú dieťa potrebuje;
          • Vec, ktorú bude nosiť (oblečenie);
          • Vec, ktorú bude čítať.

          Ak máte starých rodičov, ktorí naozaj za každú cenu chcú dieťaťu kúpiť pod stromček aspoň niečo, tak im to rozdeľte – niekto kúpi knihu alebo hru, ktorá podporuje rozvoj dieťaťa, ďalší kúpia vetrovku, ktorú dieťa od jari bude potrebovať a tak ďalej. Neznamená to, že naozaj nesmie dieťa dostať viac ako štyri veci. Je to len o tom, aby dieťa dostalo naozaj zmysluplné veci, a tým aj zmysluplné Vianoce. Nezabúdajte aj na možnosť zážitkových darčekov – kúpte lístky do bábkového divadla, do kina, apod. Tak budete mať aj po Vianociach niečo, na čo sa spoločne môžete tešiť, a keď táto udalosť príde, môžete sa znovu vrátiť k tomu, že budete tu a teraz spolu s deťmi tvoriť zážitky, ktoré za to čakanie stáli. Ďalšou príležitosťou uplatniť tento princíp, môže byť spoločenská hra. Tá je dobrou investíciou do budúcna, pretože vám naozaj zaistí hodiny spoločne stráveného času s vašimi deťmi.

          A nezabúdajte, sú to Vianoce. Aj keď sa všetci budeme snažiť, aby boli tento rok naozaj dokonalé, nemusí to vyjsť, ale to neznamená, že neboli dosť dobré. O rok predsa budeme mať šancu na reparát. Hlavné je, aby dieťa cítilo bezpečie a prijatie, nie aby dostalo ten extrémne drahý darček, ktorý súrne potrebuje, ale vo februári si naň už nespomenie.

          Autorka: Dominika Petrilová – študentka psychológie

          Prebrané z webstránky www.portalskolskejpsychologie.sk

    • Kontakty

      • Súkromná stredná športová škola
      • +421 911 552 677
      • sekretariat/tel-fax:
        +421 32 655 2677
        +421 911 552 677
        sekretariat@sportaskola.sk

        riaditeľ: +421 911 410 034
        riaditel@sportaskola.sk




        zriaďovateľ: +421 903 451 982 zriadovatel@sportovegymnazium.sk
      • SNP 6, 914 51 Trenčianske Teplice
        914 51 Trenčianske Teplice
        Slovakia
      • 37922866
      • 2022074615
      • https://www.facebook.com/SportovaSkolaTrencianskeTeplice/
      • https://www.instagram.com/ssss_trencianske_teplice/
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje